Правове виховання

Дата: 16 грудня 2020 о 07:11, Оновлено 24 лютого 2021 о 23:48

Правове виховання, як складова частина виховання громадянської компетентності у сучасній школі

Порядний той, хто своє право вимірює своїм обов’язком. — Г.Лакордер

Правове виховання - соціально–правова та педагогічна допомога особі, передусім молоді, у формі правової свідомості  та правової культури, вихованні почуття людської гідності, розуміння соціальної цінності права: найгуманніший спосіб профілактики правопорушень, подолання явищ і наслідків правового нігілізму (ігнорування права, юридичних норм і загальноприйнятих правових цінностей).

У сучасних умовах українського суспільства правове виховання є одним з найважливіших чинників розвитку особистості, становленні громадянського суспільства і демократичної правової держави – держави де панує закон.      Тому в основу системи правового виховання покладено концепцію самовизначення особистості, яка володіє не тільки певною сумою знань, умінь і навичок, а й здатна стати активним учасником розбудови української держави.

Правове виховання являє собою процес правової соціалізації особи, сприйняття нею вимог права, його результативного значення. У широкому розумінні цей процес є наслідком впливу на людину багатьох факторів правового виховання соціально-економічного укладу життя це:

• політичний режим держави (спосіб організації вищої державної влади);
  • внутрішня політика держави;
  • ідеологічні норми законодавства;
  • моральна атмосфера;
  • традиції суспільства;
  • загальнолюдські якості.

Загальна мета і конкретні завдання правового виховання учнів вирішуються в процесі навчальної діяльності одночасно виділяються і безпосередні завдання правового виховання:

• формування в кожного учня системи знань з питань основ держави і права, розвиток інтересу до цієї галузі знань і зв'язок права з навколишньою діяльністю;
  • формування поваги до   держави, її органів державної влади;
  • прищеплення навичок право свідомої поведінки;
  • виховання нетерпимості до різноманітних правопорушень
  • формування потреб та умінь активно захищати в установленому законом порядку свої права та законні інтереси інших осіб
  •  формування вміння протистояти негативним поглядам на нашу державу, на її закони.

Правова освіта та виховання у школі здійснюється у двох напрямках:

• профілактика правопорушень(поведінка (дія або бездіяння)особи, яка приносить шкоду інтересам суспільства і тягне за собою юридичну відповідальність);
  • право освітня робота.

Велика увага в школі приділяється формуванню правової культури, як складової частини вихованням громадської компетенції.

Постійно проводиться робота з класними керівниками по попередженню пропусків без поважних причин, відслідковується літера «н» в класних журналах. Індивідуально та на батьківських зборах проводиться клопітка робота  з батьками учнів по попередженню пропусків учнями школи без поважних причин. За дітьми з проблемних сімей встановлено психолого – педагогічне спостереження. Щороку проводяться декади правових знань, присвячені:

• Всеукраїнському Дню прав людини;
  • річниці Загальної Декларації прав людини;
  • річниці Декларації прав дитини ООН
  • річниці Конвенції ООН про права дитини;
  • річниці ООН.

Протягом  Тижня права 09.12 – 13.12.2019 у школі були проведені заходи :

1. Зустріч з начальником Новомиколаївського бюро правової допомоги (Котов О.С.) – лекція  для учнів 10-х класів «Твої права в сучасному суспільстві»
  2. Зустріч з представниками поліції Протасова А.О та інспектором «Центр пробації» Шиш А.Б. – бесіда «Правопорушення та їх наслідки» для учнів 5-Б, 9-А,11А
  3. Бесіди, лекції, виховні години для учнів 9-11 класів «Кримінальна відповідальність неповнолітніх», «Право і справедливість»
  4. Години спілкування для учнів початкових класів «Без права немає обов’язків»
  5. Виставка в шкільній медіатеці «Правова література»
  6. Інтелектуально-розважальний конкурс «Правничі ігри» для юних правознавців – учнів 9-10-х класів.

Виховуючи учнів у правовому полі, школа надає дітям правовий та педагогічний захист, формує моральну самосвідомість, відповідальність, як рису особистості та навчає культурі поведінки на основі керування собою, вміння самостійно вирішувати питання самовизначення у дорослому житті.